لیست محصولات
 
نام کالا  
 
لینکهای مرجع
 
 
ورود اعضا
 
 
آمار
 
510078
کل بازديدها :
21959
بازديدهاي امسال :
1087
بازديدهاي اين ماه :
21
بازديدهاي امروز :
1
کاربران آنلاين :
48
اعضاي سايت :
0
اعضاي جديد :
 
مترجم گوگل
 
 
جستجو
 
 
جزئيات خبر
 
فناوری BMS
مدیریت مصرف بهینه انرژی در ساختمان با استفاده از فناوری BMS
با به کارگیری سامانه مدیریت یکپارچه و هوشمند ساختمان و انطباق آن با نحوه زندگی در کشور، مصرف انرژی در بخش ساختمان بطور قابل توجهی کاهش می یابد.


به گزارش خبرنگار موج، سامانه مدیریت یکپارچه و هوشمند ساختمان(Building Management System) سالها است در جهان برای جلوگیری از اتلاف انرژی در بخش ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما از آنجا که نوع ساختمان و همچنین طریقه بکارگیری تجهیزات و تاسیسات ساختمان‌ها در ایران با سایر کشورها متفاوت است به تازگی تیمی از مهندسان ایرانی موفق شدند با همکاری یک شرکت کانادائی تولید کننده محصولات BMS، به گونه ای سخت افزارها و نرم افزارها را پیکربندی کنند که موجب تولد سامانه کنترل هوشمند موتورخانه به عنوان بخشی از سامانه جامع BMS گردد.
این کار موجب می شود تا انبوه سازان و سازمان های بزرگ، اجرای اولین فاز BMS در ساختمان ها را با هزینه اندک در قالب کنترل هوشمند موتورخانه انجام داده و به دلیل وجود زیر ساخت لازم برای گسترش های آتی، بدون نگرانی در آینده به سمت سامانه جامع مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS حرکت کنند.
محسن طراح سرپرست تیم مهندسان ایرانی در پروژه مذکور، در جمع خبرنگاران با اشاره به نام گذاری سال جاری به نام سال "اصلاح الگوی مصرف" و با بیان این نکته که تعدیل یا حذف یارانه های انرژی در کشور اجتناب ناپذیر است و دیر یا زود محقق خواهد شد، گفت: اجرای پروژه های هوشمند سازی تاسیسات ساختمان ها به خصوص ساختمان های با کاربری اداری و تجاری که بهره برداری از آنها در زمان های مشخصی انجام می شود، می تواند قدم موثری در بهینه کردن مصرف انرژی وآماده سازی ساختمان برای تطبیق با قیمتهای جدید سوخت و انرژی الکتریکی باشد.
وی در تعریف سامانه مدیریت یکپارچه وهوشمند ساختمان (BMS)، اظهار داشت: منظور از این سامانه مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارهائی است که به منظورپایش و راهبری یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی ساختمان نصب می شود.
به گفته مدیرعامل شرکت کاژه‌آذین، در این روش با هدف کاهش مصارف ناخواسته وایجاد محیطی مطبوع و امن، تابلوهای برق روشنائی عمومی، دیزل ژنراتور، سیستم اعلام و اطفاء حریق، سیستم حفاظتی، آسانسورها، سیستم کنترل تردد و نیز اجزاء موتورخانه مرکزی شامل چیلرها، بویلرها، پمپ های سیرکولاسیون، برج های خنک کن، هواسازها و اگزوز فن ها به طور یکپارچه و منسجم توسط یک یا چند رایانه هماهنگ و راهبری می شود.
مهندس طراح تاکید کرد: از آنجائیکه این سامانه فقط در هنگام بهره برداری از فضا (حضور ساکنین)، اجازه استفاده به اندازه از منابع انرژی از قبیل سرمایش و گرمایش وروشنائی را می دهد، از این رو مصارف ناخواسته انرژی از بین رفته و استفاده از انرژی بهینه می‌شود.
وی افزود: هدف این سامانه کم کردن مصرف نیست بلکه مصرف به اندازه و به موقع که در نهایت موجب حذف هدر رفت ها می شود.
مدیرعامل شرکت کاژه‌آذین در تشریح نقش سامانه مدیریت هوشمند ساختمان در اصلاح الگوی مصرف بیان کرد: از آنجا که به محض باز شدن پنجره و یا درب های بالکن، سامانه به طور خودکار، یا فن کویل های ناحیه یاد شده را خاموش می کند و یا دریچه دمش هواساز را مسدود کرده و مدتی معین پس از بستن درب و یا پنجره ، نسبت به روشن کردن فن کویل و یا باز شدن دمپر اقدام می‌کند، کاربران فضا می آموزند که باز کردن بی مورد پنجره ها موجب سلب آسایش دیگران خواهند شد و این موضوع به تدریج موجب کمرنگ شدن فرهنگ غلط باز کردن پنجره ها برای تعدیل هوا می‌شود.
وی افزود: همچنین از آنجائیکه دمای داخل فضا به طور خودکار بر اساس استاندارد های بین المللی توسط سامانه تنظیم می شود، از گرم یا سرد کردن سلیقه ای فضا جلوگیری به عمل آمده و کاربران ملزم به استفاده از پوشش صحیح متناسب با فصل سال می شوند.
مهندس طراح در ادامه با اشاره به سامانه هوشمند کنترل موتورخانه، اظهار کرد: این سامانه در حقیقت خلاصه شده BMS به شکلی است که فقط پایش و راهبری اجزاء موتورخانه تاسیسات از قبیل چیلرها، بویلرها، پمپ های سیرکولاسیون و نیز مدار های روشنائی را انجام می دهد.
وی وظیفه این سامانه را تنظیم حجم فعالیت تاسیسات حرارتی و برودتی در حد نیاز واقعی و در زمان بهره برداری ساختمان دانست و افزود: بعضا می توان روشنائی عمومی را نیز با این سامانه راهبری کرد.
مهندس طراح متذکر شد: یکی از نکات مهم در استفاده از این سامانه، تنظیم جدول زمانی بهره برداری از ساختمان در ساختمان های اداری و تجاری است، به طوری که این سامانه در روزهای پایانی هفته و در تعطیلات رسمی موتورخانه را خاموش و روشنائی را از مدار خارج می کند.
وی ادامه داد: در روزهای کاری نیز سامانه با پردازش اطلاعات ورودی از قبیل دمای هوای بیرون و افت دمای رفت و برگشت در گرمایش و یا سرمایش، دمای تنظیمی تاسیسات (set point) را مشخص می کند و به این ترتیب ساختمان فقط در زمان بهره برداری و فقط به اندازه مورد نیاز انرژی صرف گرمایش و سرمایش و یا روشنائی می کند.
طراح در پایان تبدیل ساختمان به فضایی متمایز و چشمگیرو ارتقاء کلاس ساختمان، ایجاد ارزش افزوده ملکی به مراتب بیشتر از هزینه سامانه، وجود انعطاف در تغییر کاربری فضا و ثبت مقداردقیق مصارف هر واحد از منابع به طورجداگانه را از مزایای استفاده از BMS برای ساکنان یک ساختمان عنوان کرد.

تاریخ: ‎۱۳۸۸/۰۸/۱۲ ۲۰:۴۶
گروه: هوشمند سازی
نویسنده: مدیر سیستم